آموزشهای فنی و حرفه ای محور کار آفرینی و بهره وری منابع انسانی است

 

 

 آرشیو خبری
.....................................
 
 

  نشست خبری مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی به مناسبت هفته مهارت  تاریخ: 7/5/1398
مدیرکل فنی و حرفه ای استان مرکزی عنوان کرد: نهضت مهارت‌افزایی رافع مشکل بی مهارتی/مدرک گرایی؛ چالش کنونی کشور


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی به نقل از - ایرنا - مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: ۸۵ درصد تعهد آموزشی امسال این مرکز در آموزشگاه های دولتی و مشارکتی محقق شد.
«سعیدرضا شاه محمدی» روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت هفته ملی مهارت و کارآفرینی افزود: ۲۱ مرکز آموزش دولتی و ۲۷۸ مرکز آموزش فنی آزاد در بخش های بنگاه های اقتصادی، صنوف، کارگاه های اقماری و خرید خدمت در سال جاری دوره های مهارت آموزی برگزار کردند.
وی اظهار داشت: ۱۲ هزار نفر در سه ماه نخست امسال در دوره های آموزشی آزاد و دولتی فنی و حرفه ای استان مرکزی شرکت کردند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: هفت هزار و ۱۱۱ نفر از این افراد در مراکز دولتی و چهار هزار و ۹۱۳ در بخش آزاد آموزش دیده اند.
شاه محمدی افزود: نیروی انسانی مهمترین عامل در رونق و توسعه اقتصادی است که این مهم با کسب مهارت افزایی به وجود می آید و فنی و حرفه ای پیشگام است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: مدرک گرایی همچنان در بین خانواده ها ارزش محسوب می شود اما داشتن مهارت در کنار مدرک دانشگاهی می تواند به اشتغال بعد از تحصیل سرعت دهد.
شاه محمدی افزود: توسعه فرهنگ مهارت آموزی و مهارت افزایی، اجرای آموزش مهارتی بر مبنای تقاضا محوری، توسعه آموزش مهارت در راستای عدالت محوری و ارایه آموزش با کیفیت از اهداف پیش بینی شده فنی و حرفه ای در سه سال آینده است.
وی اظهار داشت: ۶ هزار دانش آموز مقاطع تحصیلی مختلف استان مرکزی سال گذشته در طرح «ایران مهارت» شرکت کردند که در سال تحصیلی جدید به ۲ برابر افزایش یافته است.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: طرح آموزش بین پدر و پسر و مادر و دختر از دیگر طرح های مهارت آموزی فنی و حرفه ای است که با هدف توسعه مهارت آموزی و ایجاد ارتباط بین اعضای خانواده در هفته آینده در استان کلید زده می شود.
شاه محمدی افزود: شورای عالی مهارت استان مرکزی با ریاست استاندار و در شهرستان ها با ریاست فرمانداران شکل گرفته است تا در راستای توسعه مهارت و نیاز بومی منطقه، دوره های آموزشی برگزار شود.
وی اظهار داشت: مهارت می تواند فاصله و فضای خالی بین صنعت و دانشگاه را با آموزش های هدف دار پرکند و این اهرم با خدمت به صنعت و دانشگاه راهگشای مشکلات این دو بخش باشد.
معاون آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی نیز گفت: از ۲۷۸ مرکز آموزش عالی بخش آزاد استان ۲۳۹ مرکز فعال و به ارایه دروه های آموزشی مشغول هستند.
«حمیدرضا رستمی» افزود: ۱۸ هزار و ۳۵۲ نفر سال گذشته از دوره های آموزشی دولتی و آزاد فنی و حرفه ای استان معادل سه میلیون و ۹۷۵ نفر ساعت بهره مند شدند.
وی اظهار داشت: به منظور توسعه مهارت افزایی در بخش دانشگاهی نیز تفاهمنامه ای با چهار دانشگاه اراک، صنعتی، آزاد اسلامی و پیام نور استان منعقد شده است.
معاون آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: مهارت دانش بنیان، آموزش ویژه، کارآموزی در محیط کار و مرکز جوار آموزش دانشگاهی از جمله طرح های سازمان فنی و حرفه ای در حوزه مهارت آموزی است.
اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی با ۲۷۸ آموزشگاه آزاد و ۲۱ مرکز دولتی کار آموزش مهارت های مختلف را در این استان برعهده دارد.
استان مرکزی یکی از قطب های مهم کشور در حوزه صنعت و خدمات در قلب کشور است.
 نیروی انسانی مهم‌ترین عامل توسعه و پیشرفت و رونق اقتصاد است. در فرمولی که توسط  سازمان بین‌المللی کار  iloاعلام شده تولید برابر با نیروی انسانی و سرمایه است که در این راستا اگر بهترین ظرفیت‌ها هم فراهم باشد بدون نیروی متعهد، کارآمد، عملا سرمایه در این بخش بی‌فایده خواهد بود.

وی افزود: مهارت داشتن و توجه ویژه به این موضوع می‌تواند سبب حرکت در مسیر موفقیت شود. متاسفانه در سال‌های گذشته تمرکز و توجه بر تجهیزات و آموزش توسط تولیدکنندگان تجهیزات بوده است.   صنعت نیازمند نیرویی است که این تجهیزات را هدایت کند در شرایط اقتصادی کنونی و تحریم‌ها هستیم در کنار تجهیزات باید نیروی ماهر جهت استفاده از دستگاه ها و پتانسیل تعمیر و راه‌اندازی آنها در اختیار باشد در غیر این صورت تجهیزات عملا بلااستفاده باقی می‌مانند.

شاه‌محمدی با بیان اینکه اشتغال به دو صورت مستقل و وابسته تعریف می‌شود که اشتغال فرد فاقد مهارت ارزشی نخواهد داشت، معضل کنونی کشور را در حال حاضر مدرک گرایی دانست و گفت: همه افراد باید بدانند که مدرک دانشگاهی بدون مهارت نمی‌تواند منجر به ایجاد شغل شود و افراد باید در کنار مدرک دانشگاهی خود به یک مهارت مسلح باشند.

وی بیان کرد: متاسفانه اولویت اصلی خانواده‌ها برای فرزندان ورود به دانشگاه و دریافت مدرک است، فارغ از ورود به دانشگاه و دریافت مدرکی در یک رشته تحصیلی، اما این مهارت است که برای افراد اشتغال به همراه دارد .

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: امسال با توجه به برنامه‌ریزی و هدفگذاری‌های 3 ساله، 4 برنامه و هدف فرهنگ مهارت‌آموزی و مهارت افزایی، اجرای آموزش‌های مهارت بر مبنای تقاضامحوری، توسعه آموزش‌های مهارتی و ارائه آموزش با کیفیت پیش‌بینی شده است.

وی بیان کرد: در راستای فرهنگ مهارت‌آموزی طرح ایران مهارت بین سازمان فنی و حرفه‌ای و آموزش و پرورش در نظر گرفته شده که در این طرح علاوه بر ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، دانش‌آموزان پایه‌های هفتم، هشتم و نهم با مشاغل مختلف آشنا شده و از پشتوانه مناسبی برای تعیین رشته و آینده کاری برخوردار می‌شوند. از ابتدای سال تحصیلی 97-98 تا به امروز 10 هزار و 700 دانش‌آموز آموزش دریافت کرده‌اند، این در حالی است که در سال تحصیلی قبل 6هزار دانش‌آموز تحت آموزش قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری بیش از 64 همایش رایگان ویژه مناطق محروم از دیگر برنامه‌هایی بوده که در راستای مهرات‌افزایی در استان صورت گرفته است. پس از اتمام هفته ملی مهارت نیز طرح آموزشی بین پدر و پسر و مادر و دختر برای اولین بار در کشور در استان مرکزی آغاز خواهد شد.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی خاطرنشان کرد: طرح مهارت خانه به خانه در راستای توسعه آموزش‌های مهارتی با رویکرد مهارت‌آفرینی و اشتغال بانوان، توسعه عدالت اجتماعی در آموزش‌های مهارتی به ویژه در مناطق حاشیه‌ای، ایجاد کسب و کار و درآمد در سکونتگاه‌های غیر رسمی انجام می‌شود که با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته 590 میلیون تومان اعتبار برای این طرح نیاز است که تاکنون اعتباری دریافت نشده است.

شاه‌محمدی در خصوص مشکلات این حوزه اضافه کرد: یکی از مشکلات که در حال حاضر در این حوزه وجود دارد فقر فرهنگ مهارت‌آموزی است.حانواده‌ها هنوز به فرهنگ مهارت اطمینان کافی ندارند در نتیجه نیاز است که آموزش فرهنگ مهارت‌آموزی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: فاصله بین صنعت و دانشگاه از دیگر مشکلات پیش‌رو است  و در صورتی که این اهرم ایجاد شود قطعا فارغ‌التحصیلان خود می‌توانند صنعتگر باشند و یا اینکه فرصت بودن در کنار صنعت را داشته باشند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مقابل دانشگاه و آموزش و پرورش نیست بلکه می‌تواند در کنار آنها مشکل مهارت را تا حد زیادی برطرف کند.

وی بیان کرد: با توجه به صحبت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز از چالش بی‌سوادی به چالش بی مهارتی رسیده‌ایم، یک روزی نهضت سوادآموزی   مشکل بی‌سوادی را برطرف کرد که امیدواریم نهضتی به نام نهضت مهارت‌افزایی نیز ایجاد شود تا مشکل مهارت در کشور برطرف شود.  

مدیر کل آموزش فنی و حر‌ه ای استان مرکزی با بیان اینکه شعار این سازمان آموزش‌های مهارتی، رونق تولید و اقتدار ملی است، بیان کرد: امروز پایه و اساس آموزش، توسعه منابع انسانی است و اگر به این مهم اهمیت داده شود می‌توانیم گام‌های موثری در راستای توسعه رونق تولید ملی برداریم.


 

 
 
 
  
 

 

 

 

 
الزامات  قانونی
     
                                                             
 در ارتباط بودن                                     
درباره ما                                    

 ©2018
 Markazitvto.irmarkazi@irantvto.ir | Developed by Noujan Inl co.
تعداد بازدید کنندگان :322296